Products related to this item
-
14 SPEED Blenders Hamilton Beach-HB58175-53530
0 out of 5
JMD 8,215.50 -
1 Speed Blender Ninja-BC151-NINJA
0 out of 5
JMD 14,998.88 -
1 Speed Blender Magic Bullet-MAGICBULLET
0 out of 5
JMD 10,498.35 -
10 SPEED Blenders Imperial-IMP-TORNADO-BD
0 out of 5
JMD 4,949.03 -
1 Speed Personal Blender Hamilton Beach-HB51131-51132
0 out of 5
JMD 4,498.80 -
14 SPEED Blenders Hamilton Beach-HB54224
0 out of 5
JMD 9,447.83 -
10 SPEED Blenders Hamilton Beach-HB50180
0 out of 5
JMD 6,297.98 -
09 Speed Blender with Dispenser Jar Hamilton Beach-HB58619-58620
0 out of 5
JMD 14,248.50 -
2 IN ONE Blenders Hamilton Beach-HB58176
0 out of 5
JMD 14,248.50 -
12 Speed Blenders Black And Decker-BL1120SGM
0 out of 5
JMD 11,999.10
Deals on related products
-
2 L Blender JTC-TM-767-B
0 out of 5
JMD 33,995.00 -
1.5 L Blender JTC-TM-800A-M
0 out of 5
JMD 35,995.00 -
2 L Blender JTC-TM-800A-B
0 out of 5
JMD 36,995.00 -
1.5 L Blender with Shield JTC-TM-800AQ2
0 out of 5
JMD 52,995.00 -
2 Speed High Power Blender - XPERT Series Oster-BLSTXPN7002
0 out of 5
JMD 9,237.50 -
2 Speed Blender Hamilton Beach-HB58146-58148
0 out of 5
JMD 0.00 -
16 Speed Blender Imperial-IMP-SUNRISE-CRUSH-BD-R
0 out of 5
JMD 0.00 -
10 Speed Blender Imperial-IMPBD15-S-TORNADO
0 out of 5
JMD 4,346.25 -
10 Speed Blender Black And Decker-BLBD210GSS
0 out of 5
JMD 7,063.75 -
1 Speed Personal Blender Hamilton Beach-HB51101-PERSONAL-BLND
0 out of 5
JMD 3,912.00
Product information
| Model | Oster-HPB-XS-BLSTXPN7002 |
| Brand | Oster |
| Country of origin | Mexico |
| Color | Brushed Nickel |
| Type | High Power Blender - XPERT Series |
| Material | BPA-Free Plastic |
| Features | Ice Crushing Capability |
| Option | Countertop Blender |
| Capacity | 48oz |
| Speed | 2 Speed |
| Dimension | 7.5" X 7.25" X 14.75" |
| Function | Blend + Chop |
| Power Supply | 110V, 50Hz |
| Speed Settings | Multiple Speed Settings |
| Control Type | Touch Controls |
| Blade Type | Stainless Steel Blades |
| Warranty Period | upto 6 months |
| Power | 1000W |
Product description
1000w High Power Blender - XPERT Series OverviewElevate your blending experience with the Oster BLSTXPN7002 XPERT Series High Power Blender. With its powerful 1000w motor, this blender delivers exceptional performance and versatility for all your blending needs.
Features- High power 1000w motor for efficient blending
- XPERT Series design for sleek and modern aesthetics
- Durable construction and premium materials
- Multiple speed settings for precise control
- Stainless steel blades for smooth and consistent blending
- BPA-free jar with a large capacity for versatile blending
- Easy-to-use controls for convenient operation
- Create delicious and healthy smoothies, soups, and sauces
- Easily crush ice for refreshing frozen drinks
- Efficiently puree ingredients for creamy and smooth textures
- Versatile blending options for a wide range of recipes
- High-performance motor for quick and efficient blending
- Durable construction ensures long-lasting use
- Powerful motor provides exceptional blending performance
- XPERT Series design adds a stylish touch to your kitchen
- Easy-to-use controls make blending a breeze
- Large capacity jar allows you to prepare large batches
- Versatile speed settings cater to different blending needs
- Durable construction ensures longevity
The 1000w High Power Blender - XPERT Series by Oster is a must-have kitchen appliance for anyone seeking superior blending performance. With its powerful motor, versatile features, and stylish design, it delivers exceptional results every time. Elevate your culinary creations and enjoy the convenience and efficiency this blender offers. Upgrade your blending experience with the Oster XPERT Series blender today!
Most Viewed Blenders
-
2 L Blender JTC-TM-767-B
0 out of 5
JMD 39,094.25 -
1.5 L Blender JTC-TM-800A-M
0 out of 5
JMD 41,394.25 -
2 L Blender JTC-TM-800A-B
0 out of 5
JMD 42,544.25 -
1.5 L Blender with Shield JTC-TM-800AQ2
0 out of 5
JMD 60,944.25 -
2 Speed High Power Blender - XPERT Series Oster-BLSTXPN7002
0 out of 5
JMD 10,623.13 -
2 Speed Blender Hamilton Beach-HB58146-58148
0 out of 5
JMD 0.00 -
16 Speed Blender Imperial-IMP-SUNRISE-CRUSH-BD-R
0 out of 5
JMD 0.00 -
10 Speed Blender Imperial-IMPBD15-S-TORNADO
0 out of 5
JMD 4,998.19 -
10 Speed Blender Black And Decker-BLBD210GSS
0 out of 5
JMD 8,123.31 -
1 Speed Personal Blender Hamilton Beach-HB51101-PERSONAL-BLND
0 out of 5
JMD 4,498.80